Propozycje zabaw wspierających kluczowe umiejętności malca 6-12 miesiąca

7 kwietnia 2021

W poprzednim artykule polecałam Państwu zabawy wspierające rozwój maluszka do 6 miesiąca życia. Teraz chciałabym się skupić na aktywnościach powyżej 6 miesiąca życia, które pomogą dziecku w zdobywaniu i doskonaleniu kolejnych umiejętności ruchowych. W tym okresie maluszek dalej pracuje nad przenoszeniem ciężaru ciała na boki, a także ćwiczy stabilność obręczy barkowej oraz tułowia. Ponadto kontroluje środek ciężkości ciała, który znajduje się coraz wyżej ponad płaszczyzną podparcia oraz doskonali reakcje obronnego podporu oraz chwytu. Poniżej 5 propozycji zabaw, które zdecydowanie ułatwią te ćwiczenia maluchowi.

  • Zabawa z łapaniem przedmiotów stopami – przede wszystkim wpływa na kształtowanie wysklepienia stopy i przygotowuje ją do późniejszych funkcji.  Dziecko łapie zabawkę stópkami w taki sposób, aby przedmiot przylegał do bocznego brzegu stópki. Aby zachęcić dziecko do takiej zabawy wystarczy pokazać mu przedmiot na wysokości spojenia łonowego. To wystarczy, aby maluch się zainteresował.
  • Zabawa z przenoszeniem ciężaru ciała na boki – tu mamy dwie opcje. Pierwsza możliwość to układanie dziecku zabawki (raz po lewej, a raz po prawej stronie), gdy leży na pleckach, co zmusi malucha do przewrócenia się na boczek. Druga możliwość to opcja dla dzieci, które już stoją – maluch sięga po przedmiot, który już upada (raz
    z jednej, a raz z drugiej strony). Takie zabawy przyczynią się do przyszłościowych zmian jak pełzanie, czworakowanie, pionizacja czy chód.
  • Zabawa z rotacją tułowia – rotacja, czyli dysocjowane ruchy obręczy barkowej
    i biodrowej względem siebie w płaszczyźnie poprzecznej. Jest niezbędna do tego, aby dziecko wykonywało aktywność płynnie. Bardzo dobrą zabawą do rozwoju tych umiejętności jest umieszczenie małej piłeczki na sznureczku, która zachęca dziecko do zmiany pozycji, a także przekraczania linii środkowej ciała.
  • Zabawa tor przeszkód – to aktywność, która przede wszystkim przyczynia się do tego, aby dziecko miało dobrą kontrolę swojego ciała. Nadto wzmacnia mięśnie, a także poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Tor przeszkód można wykonać
    z dostępnych akcesoriów domowych – poduszki, kartony, koce – wystarczy nieograniczona kreatywność. Aby dziecko chętnie podejmowało się takiej zabawy należy dostosować trudność toru przeszkód do jego możliwości, aby mogło sobie bez problemu z nim poradzić.
  • Zabawy w klęku – w tej zabawie równie nieocenione będzie lustro – tym razem przyklejone do ściany, które zachęci niemowlaka do przybrania pozycji w klęku. Ta bardzo dobrze wpływa na pracę nad stabilnością miednicy oraz długością mięśni biodrowo – lędźwiowych.

Wszystkie wymienione wyżej zabawy nie wymagają zakupu specjalistycznych, drogich przedmiotów. Wystarczy odrobina chęci ze strony rodziców, aby zaciekawić maluszka do wykonywania aktywności, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój ruchowy.