Pierwsze 6 miesięcy życia maluszka to bardzo ważny czas, jeżeli chodzi o jego intensyfikację. W tym okresie bardzo ważny jest rozwój intelektualny, emocjonalny oraz ruchowy. I na tym ostatnim skupimy się w artykule.
Jako fizjoterapeutka zwracam rodzicom szczególną uwagę na rozwój fiksacji wzroku, symetrii ciała oraz kontroli głowy i budowanie stabilnego tułowia oraz odpowiednie poczucie linii środkowej i schematu ciała. Poniżej przykłady zabaw wspierających kluczowe umiejętności pierwszego półrocza życia malca.
Przytulenie i kontakt wzrokowy to bardzo prosta czynność, a zarazem niezwykle istotna. W tej zabawie chodzi przede wszystkim o skupianie wzroku dziecka na twarzy rodzica (szczególnie na oczach, gdyż maluch jest w stanie wyczytać z nich emocje) bądź też zabawce (najlepsza będzie taka o kontrastujących kolorach biały/czarny/żółty/czerwony).
Zabawkę należy przesuwać od zewnątrz w kierunku środka ciała i jednocześnie obserwować, jak poruszają się oczy maluszka. Do tej czynności możemy także użyć lusterko, które będzie szczególnie ciekawym atrybutem dla niemowlaka. Przez tą zabawę maluch uczy się koncentracji, a co najważniejsze wzmacnia mięśnie karku potrzebne do unoszenia główki.
Łączenie rączek w linii środkowej ciała to bardzo ważny element rozwoju dziecka, który niemowlak powinien nabywać około 3-4 miesiąca życia. Aby mu w tym pomóc warto wdrożyć takie zabawy jak: klaskanie w dłonie, klaskanie stópkami, pokazywanie zabawki przed klatką piersiową. Są to wszystkie czynności, które sprzyjają poczuciu linii środkowej i osiąganiu symetrii przez niemowlaka.
Podpory (około 4 miesiąca) – umiejętność wysokiego podporu ma kluczowe znaczenie dla raczkowania i późniejszego wstawania. W tym celu warto położyć dziecko na brzuszku (najlepiej na macie) i umieścić naprzeciw niego np. lusterko albo zabawki – ma to zachęcić malucha do utrzymania pozycji leżenia na brzuszku z podporem na przedramionach. W okolicach 6 miesiąca życia dziecko powinno zacząć przyjmować wysoki podpór.
Przenoszenie ciężaru ciała na boki ta umiejętność przyda się maluchowi szczególnie do obrotów, zmian pozycji, a także późniejszego raczkowania. W tej zabawie najlepiej ułożyć naszą pociechę na brzuszku. Gdy maluch znajduje się już w takiej pozycji, układamy zabawkę – raz po prawej, a raz po lewej stronie. Tym samym niejako zmuszamy dziecko do chwytania przedmiotu, a tym samym wydłużania boku (rączki). Tą zabawę możemy także stosować, gdy maluch leży na pleckach. Wówczas może łagodnie turlać się na boczki.
Stabilność tułowia i zabawa stópkami ta aktywność sprzyja przede wszystkim pracy mięśni brzucha, które budują stabilność tułowia oraz miednicy dziecka. Jak zatem wdrożyć tę zabawę? Przede wszystkim należy zachęcać maluszka do łapania przedmiotów stópkami. W tym celu warto układać na jego tułowiu miękką, lekką piłkę, Można też zaciekawić niemowlaka zakładając mu na stópki ciekawe, kolorowe skarpetki lub tzw. łańcuszek. Podczas takiej zabawy dzieci unoszą nóżki co sprzyja pracy mięśni i przyczynia się do ich rozwoju.